Program

Kalendarium Ölands Museum Himmelsberga 2017

 

MAJ

Vi öppnar museet helgen den 12-14 maj och håller öppet alla helger i maj.

Kaffekalas varje helg i maj

12 maj – Öland Spirar
Öppning för säsongen
12 maj           Vernissage kl 11
Konsthallen: Vårsalongen i (till 11 juni)
Hedvigs:        Broderiakademien(till 6 juni)
Lilla hallen:   Ölands Folkhögskola (till 28 maj)
Kaffestugan: Per-Åke Johansson (till 21 juni)
Kaffestugan: Rälla skola i Kaffestugan (till 14 maj)

13 maj           Plantering av vårdträd

kl 13 på Norrgården

14 maj           Hembygden berättar kl 14
Per-Åke Johansson om sina teckningar över Sandby-Gårdby

21 maj – Gallus tankesmedja
Kaffestugan kl 14

27 maj – Pizzaugn med lerbruk
Kurs ledd av Hanna Murare -Flyttas till senare tillfälle

 

JUNI

Från och med första juni öppet dagligen 11-17 till sista augusti.

5 juni – Mörbylånga Kulturskola
Uppträdande på kaffestugescenen
kl 14

6 juni – Nationaldagsfirande.
Fanborg kl 11

Högtidstal Rolf Attoff

Stipendieutdelning Tage E Nilssons Stipendiefond vid Ölands Museum Himmelsberga delas ut. Musikunderhållning till kaffet, riksspelman Lasse Svensson m.fl.
Smygvisning av minnesutställning Tage E Nilsson i Lilla Hallen

10 juni – Vernissage
Vernissage Kl 11
Lilla Hallen: Minnesutställning Tage E Nilsson (visas till 21 juni)
Hedvigs: Hubert Mårten Kaplan (visas till 21 juni)

10 juni – Borgholms kulturskola
Uppträder på Kaffestugans scen kl 12

10 juni – Örtagårdsvandring
Med Cke Lavér kl 11, kostnad 40:- anmälan till info@olandsmuseum.com

11 juni – Gallus tankesmedja
Kaffestugan kl 14

17 juni – Antikvitetsdag med Kalmar Auktionsverk
Föreläsning om antikviteter och möjlighet att få information och värdering av föremål kl 13

17 -18 juni – Lerputsningskurs
Kurs ledd av Hanna Murare

21 juni – Barnonsdag
Visning och berättelser om biodling kl 14

21 juni – introduktion till biodling
Efter barnaktiviteten finns möjlighet att följa en introduktion till biodling kl 15

24 juni – Midsommardagsfirande
Vernissage kl 11:

Konsthallen: ”Den öländska byggnationen i konsten”.
*Sven-Bertil Svensson, Johan Persson, Elisabet Hall, Björn Gidstam samt Magnus Pettersson
*Ur de lokala samlingar, presenterat av Leo Eriksson
*Kulturhistorisk utställning på temat, med bland annat modeller, och om gåramålaren Zigge (visas till den 31 aug)

Lilla hallen: Erika Höglund och Hanna Nilsson (Visas till 6 juli)

Hedvigs: Anita Hedin och Britt Nilsson (Visas till 6 juli)

Kaffestugan: Jonas Rahm (visas till 27 juli)

Dans runt midsommarstången klockan 13.

Kaffe och tårta i Kaffestugan!

28 juni – Theatre Fruticosa
kl 19

28 juni – Barnonsdag
Trädgård och odling kl 14

 

JULI

1 juli  – ”Barn på Malmstället”
Daglig barnverksamhet med lek, hantverk, djurmatning och nyckeljakt runt museet. Pågår mellan 1 juli och 13 aug.

1 juli – Theatre Fruticosa
kl 19

2 juli – Theatre Fruticosa
kl 15 och kl 19

4 juli – Theatre Fruticosa
kl 19

5 juli – Barnonsdag
Barnteater kl 14

6 juli – Hantverkstorsdag
Lokala bruks- och konst-hantverkare visar sin tillverkning och säljer produkter i hela radbyn

6 juli – Theatre Fruticosa
kl 19

7 juli – Berättarkväll
Ritha Eriksson och Droppen Sundberg
Kaffestugan kl 19

8 juli – Theatre Fruticosa
kl 19

8 juli – Vernissage
Vernissage kl 11
Lilla hallen:
AlvArt (visas till 20 juli)
Hedvigs: Åsa Ring och Lars R Johansson (visas till 17 juli)

9 juli – Theatre Fruticosa
kl 15 och kl 19

9 juli – Gallus tankesmedja
Kaffestugan kl 14

10 juli – Theatre Fruticosa
kl 19

11 juli – Theatre Fruticosa
kl 19

12 juli – Barnonsdag
Fågelskådning kl 14

13 juli – Hantverkstorsdag
Lokala bruks- och konst-hantverkare visar sin tillverkning och säljer produkter i hela radbyn

16 juli – Öland-Amerikadagen
Start klockan 13 med högtidstal och hälsningar från Amerika.
Årets talare: Odd Zschiedrich

Musikunderhållning på Kaffestugans scen.
Kaffekalas i Kaffestugan med hembakat kaffebröd och gräddtårta.

18 juli – Musiktisdag
Fyye från Fööe kl 19

19 juli – Barnonsdag
Ull och textilhantverk

20 juli – Hantverks- och byggnadsvårdstorsdag
Lokala bruks- och konst-hantverkare visar sin tillverkning och säljer produkter i hela radbyn

21 juli – Stenmursrestaureringskurs
Kurs ledd av Ann-Charlotte Magnusson

21-23 juli Oljemålerikurs
Kurs ledd av Hanna Nilsson

22 juli – Vernissage
Vernissage kl 11
Hedvigs:
Minnesutställning Tore Ahnoff (visas till 6 augusti)

24 juli – Fönsterrenoveringskurs
Kurs ledd av Carl Barke

25 juli – Musiktisdag
Lola Regenthal kl 19

26 juli – Barnonsdag
Kreativ verkstad kl 14

27 juli – Hantverkstorsdag
Lokala bruks- och konst-hantverkare visar sin tillverkning och säljer produkter i hela radbyn

27 juli Räpplinge-Högsrumsamatörerna
kl 19

29 juli – Vernissage
Vernissage kl 11
Lilla hallen:
Peter Nilsson (visas till 10 augusti)

30 juli – Gallus tankesmedja
Kaffestugan kl 14

 

 

AUGUSTI

1 augusti – Musiktisdag
Heavenly Mountain Band kl 19

2 augusti – Barnonsdag
Barnboken Knorrvar kl 14

3 augusti Räpplinge-Högsrumsamatörerna
kl 19

5 augusti – Folkmusikdag

8 augusti – Poesi- och litteraturdag

9 augusti – Barnonsdag
Dockteater kl 14

11-13 augusti – Stormaktsspelet

12-13 augusti – Bondemarknad
Traditionell marknad med grödor, mat, hantverk, djur och trädgård.

15 augusti – Vernissage
Vernissage kl 11
Lilla hallen:
Jeanette Björkman, Christer Eriksson och Suzanne Jansson (visas till 27 augusti)
Hedvigs: Experimentellt kulturarv – skissande rum (visas till 27 augusti)

16 augusti – Barnonsdag
Visning och berättelser om biodling kl 14

20 augusti – Gallus tankesmedja
Kaffestugan kl 14
 

SEPT – NOV

Fri entre till Kaffekalas i Kaffestugan med hembakat kaffebröd och gräddtårta under samtliga helger i september!
Utställningar Leva Landskap början av september

2 september – Vernissage
Vernissage kl 11
Hedvigs: Konstnärsgruppen APEL

2 septemeber – Rödja dragspelsklubb
Uppträdande på Kaffestugans innergård
kl 13

8-10 september  -kulturarvsdagar

9 september – Sven Plasgård
Bestämning av äppel- och päronsorter med Sven Plasgård, kl 11-17

17 september – Gallus tankesmedja
Kaffestugan kl 14

23 – 24 september –  samlingsutställning
Vernissage kl. 11.00 den 23 september. Samlingsutställning med öländska konstnärer i samarbete med Skördefesten.

28 september till 1 oktober – Ölands Skördefest!
Samlingsutställning i samarbete med Ölands Skördefest. Hantverksutställningar i Stora utställningshallen, Hedvigs och Stacketorpshuset.

 

Under oktober månad öppnar vi museet för grupper som bokat i förväg.

11 november – Arkivens dag

25 – 26 november – Julmarknad

 

Varmt välkomna!